15. LOJİSTİK VAKA ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
Mars Logistics ana sponsorluğunda Lojistik Derneği (LODER) tarafından 15 yıldır sektörün gelişimini desteklemek ve nitelikli insan kaynağı kazandırmak adına düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen Lojistik Vaka Yarışması 2018’in kazananları belli oldu.
05.07.2018 Perşembe

Kurulduğu günden bu yana aydınlık bir ülke yaratmanın ancak genç nesillere eğitim alanında destek ile mümkün olacağı bilinciyle hareket eden Türkiye’nin lider lojistik şirketi Mars Logistics, “Lojistik Vaka Yarışması” ile sektörde farkındalık yaratmaya devam ediyor.

 

 

Mars Logistics ve Lojistik Derneği’nin (LODER) katkılarıyla bu yıl 15.incisi düzenlenen Lojistik Vaka Yarışması’na yaklaşık 1.000 öğrenci başvurdu. 3 Temmuz 2018 Salı günü İstanbul Arjaan by Rotana Hotel’de gerçekleştirilen yarışmanın final etabına değerlendirme ve elemeler sonucunda 6 takım, toplam 18 öğrenci katıldı. Gün boyu sunumların gerçekleştiği ve 3 kategoride öğrencilerin mücadele ettiği yarışmada, kazanan takımlara 3 bin TL para ödülü Mars Logistics yöneticileri, LODER Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tanyaş ve yarışma jürisinde yer alan akademisyenler tarafından takdim edildi.

 

 

Prof. Dr. Mehmet Tanyaş’ın takdimiyle başlayan gecede ilk konuşmayı Mars Lojistik İnsan kaynakları Direktörü Nihal Kansu gerçekleştirdi.

 

 

“Lisan olmazsa eksik kalırsınız”

 

Mars Logistics İnsan Kaynakları Direktörü Nihal Kansu, öğrencilere seslendiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Okulları bitiriyoruz ama lisan bilmezsek bir yerler eksik kalıyor. O nedenle mutlak surette bir ya da birkaç dil öğrenmeniz gerekir. Mars Lojistik olarak çok ciddi bir staj programı yapıyoruz. Çalışanlarımızın büyük kısmı da aldığımız stajyerlerden oluşuyor. Staj başvurularınızda kendinizi çok iyi ifade edin ve o şirkete ne katabilirim diye düşünün. Sizler bizim geleceğimizsiniz.”

 

 

“Turkish Cargo cirosunun yüzde 80’i transitten geliyor”

 

Türkiye’nin dış ticaretinde kilit rol oynayan bir marka olduğunun altını çizen Turkish Cargo Genel Müdür Yardımcısı Turhan Özen, “Türkish Cargo cirosunun yüzde 80’ini transit yapıldı. Dünyanın herhangi bir yerinden aldığımız ürünleri 300 farklı ülkeye taşıyoruz. Yeni havaalanına taşındığımızda elleçlediğimiz yük miktarı 4 milyon tonu geçecek. Bu rakam şu anda en büyük kapasiteye sahip olan Hong Kong’un yaklaşık 2 katına denk gelmektedir. Bu havalimanı açıldığında dünyadaki en büyük hava kargo kapasitesine sahip havalimanı olacak” diye konuştu.

 

Turkish kargo 1 yıl çift terminal çalışacak

 

Yeni havaalanına geçiş sürecinin çok hızlı olmasının son derece zor olduğunu ifade eden Özen, “ Çünkü, 4 milyon ton kapasiteli tesisin içerisindeki otomasyon sistemlerinin sadece montajı 1 yıl sürüyor. Gerçek terminalin yetişmesi 2019’a kalacak. 18 kargo uçağı ile çift terminal operasyon yapacağız” dedi.

 

“Resmin bütününü görmeye çalışın !”

 

Lojistik bölümünden mezun olan öğrencilere de seslenen Özen “Genç arkadaşlarımız bu sektörün zorluğunu unutmasınlar. Lojistikte başladığınızda dar bir uzmanlık alanıyla başlarsınız. Örneğin hava lojistiği yapacaksanız hava kargo departmanında operatör olarak başlarsınız. Büyük resmi görebilmeniz en alt kadrodan başlamanızda hiçbir sakınca yok. Yeise kapılmayın. Resmin tümünü görmelisiniz. O zaman tam anlamıyla bir altyapıya ve birikime sahip olursunuz” ifadelerini kullandı.

 

15. Üniversitelerarası Vaka Yarışması’nda ödül alan takımlar

 

A Kategorisi Birincisi Uşak Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık Bölümü öğrencileri Binnur Bilici, Barış Şahin, Mustafa Taşova olurken ikincileri ise İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi’nden Aslı Çakı, Ceren Aygün ve Faruk Taşkıran oldu.

 

B Kategorisi birincileri ise Kırıkkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden Hilal Zaim, Yasemin Güneş ve Esra Nur Bekmezci olurken, B Kategorisi ikincileri ise Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Esra Gümüş, Jale Atlı ve Aslı Diyadin oldu.

 

C Kategorisi birincileri Celal Bayar Üniversitesi Kırkağaç Meslek Yüksekokulu’ndan Büşra Kılıç, Kerem Güleç ve Toygun Teker olurken, ikinciler ise İskenderun Teknik Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksekokulu’ndan Tolga Han Kök, Saliha Nur Özyürek ve Rabia Erbek Şeklinde oldu.

 

LOJİPORT

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun!

Facebook Yorumlar

Yazarlar

Taner AKSOY

Ülkemizde Üniversite Mezunlarının İstidahımı ve Sektörümüzde* Durum

E-Dergi Son Sayımız