Kötü Giden Turizm'in Hava Kargoya Etkisi

Turizm’de yaşanan kriz Antalya’nın hava kargo sektörünü kötü etkiledi. Heryıl kış ayları boyunca haftalık otuz-kırk sefer düzenleyen Avrupa merkezli charter havayolları, 1 Kasım 2016 ila 1 Nisan 2017 tarihleri arasındaki tüm uçuşlarını iptal etti.
 

Türkiye’nin bu sene yaşadığı ağır kış koşullarından kaynaklanan aşırı soğuk ve buna bağlı olarak üretimdeki daralma neticesinde hava kargoya olan talep arttı. Forwarder firmaları öncelikle; THY, Pegasus, Lufthansa, Corendon ve AtlasGlobal, alternatifleri ile çözüm aradı.
 

Bu talebi en iyi değerlendiren havayolları’nın başında Türk Hava Yolları olması beklenirken, THY yetkilileri Antalya-Istanbul iç hat uçuşlarının kapasitesini büyütemediği için kapasite sıkıntısı yaşandı ve hala yaşanmakta. THY küçük gövdeli AYT-IST uçaklarının hepsini doldurdu fakat toplam talebe yeterli kapasite sunamayınca, Forwarder firmaları bu duruma çare olarak kargoyu kendi imkanları ile Istanbul’a taşımak zorunda kaldı. Istanbul çıkışlı gönderi planlandığında havayolu alternatifi arttığı için THY elindeki talebi olumlu değerlendiremedi.
 

Önümüzdeki 4 aylık periyotta Antalya çıkışlı ihracatta artış beklenmektedir.
 

Havayolları’nın ihracat artışına karşı nasıl pozisyon alacağını hepbirlikte izleyeceğiz.
 

Sevgi ve Selamlarımla,


23.02.2017 Perşembe
Anahtar Kelimeler
Yazarlar

Taner AKSOY

Ülkemizde Üniversite Mezunlarının İstidahımı ve Sektörümüzde* Durum

E-Dergi Son Sayımız