TIM VE TURKISH CARGO ANLAŞMAYI YENİLEDİ
Turkish Cargo, TİM ile imzaladığı, ihracatçının ulaşım maliyetlerini azaltacak iş birliği anlaşmasını yeniledi
08.09.2021 Çarşamba

Dünyanın en güçlü uluslararası kargo uçuş ağına sahip olan ve kıtalar arasında ticaret köprüleri kuran Turkish Cargo, bu gücüyle Türkiye’nin ihracatına büyük katkı sağlamaya devam ediyor.

 

 

Bayrak taşıyıcı hava kargo şirketi, TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) ile daha önce yapmış olduğu indirimli kargo taşımacılığına yönelik iş birliği anlaşmasını kapsamını genişleterek yeniledi.

 

 

Milli marka, yeni anlaşma kapsamında, Anadolu’nun dört bir yanında, binbir emekle üretilen ürünlerini, 32 ülkedeki 46 destinasyona %10 ile %35 arasında değişen indirim oranlarıyla ulaştıracak.

 

 

M. İlker Aycı; “Dünyanın dört bir tarafına ihracat köprüleri kuruldu.”

 

 

Pandemi döneminde hava kargo sektörü daralırken Turkish Cargo’nun büyümeye devam ettiğini belirten Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı; “Bayrak taşıyıcı kargo markamız sahip olduğu geniş hizmet ağı ile ihracatçımız açısından stratejik önemdeki pazarlara erişme konusunda can suyu olmaya devam ediyor. Dünyanın en yüksek büyüme oranlarından birine sahip ekonomimizin lokomotifi olan ihracatımıza yaptığımız katkıyı bugün burada pekiştirmek Türk Hava Yolları ailesi için bir gurur vesilesi. Pandemi döneminde kargo sektörü dünya çapında daralırken Turkish Cargo büyümeye devam ederek başarısını zorlu dönemde de kanıtladı. Bu zorlu dönemde de ihracatçımız için dünyanın dört bir yanına ihracat köprüleri kurdu. Yakında açılacak SmartIst kargo tesisimiz ile bu büyüme ivmemiz hızlanacak ve hava kargo taşımacılığında yeni bir çağ başlayacak.  Turkish Cargo ve TİM iş birliğinin hem ülkemiz hem de şirketlerimiz için tetikleyici güç olmaya devam edeceğine inanıyoruz.” dedi

 

 

Ülkemiz ihracatçısının en büyük destekçisiyiz

 

 

Hava kargo taşımacılığının Türkiye’nin ihracatı için bir fırsat olduğunu belirten M. İlker Aycı; “Turkish Cargo olarak hem yolcu hem kargo taşımacılığıyla Türkiye’nin hizmet ihracatının çok önemli bir kısmını gerçekleştirmenin yanında ülkemiz ihracatçısının en büyük destekçisi ve kolaylaştırıcısı olmaya devam etmekteyiz. TİM ile birlikte imza attığımız Aralık 2020- Mart 2021 arasındaki kampanya ile söz konusu 4 aylık dönemde belirlenen 28 destinasyona toplam 1.2 Milyar dolara yakın yüksek katma değerli ürün ihracatı gerçekleştirilmesini sağladık” dedi.

 

 

İhracat hacmini 5 katına ulaştırmaya kararlıyız

 

 

Turkish Cargo’nun ihracatçımızın imkan ve kabiliyetlerini artırmaya, güvenilir bir lojistik ortağı olmaya ve küresel ticari faaliyetlerinde kolaylaştırıcı rol oynamaya bugün olduğu gibi gelecekte de devam edeceğini kaydeden İlker Aycı; “Yenilenen iş birliği anlaşmamız ile hem ihracatçılarımıza sunduğumuz kapasiteyi hem de destinasyon sayımızı önemli miktarlarda artırarak Milli Bayrak Taşıyıcı olarak ihracatımıza ve ihracatçılarımıza verdiğimiz desteği kararlı biçimde sürdürüyoruz.

 

 

Bu kapsamda eylül itibarıyla uygulanmaya başlayacak ve yıl sonuna kadar edecek olan yeni kampanya ile ihracatçılarımızın ürünlerini ABD Houston’dan Kore Seul’e, Hollanda Amsterdam’dan Ürdün Amman’a kadar tam 46 stratejik destinasyona %10 ile %35’e varan indirim oranlarıyla taşıyacağız. Üstelik önceki anlaşmamızda 15 bin ton olarak belirlediğimiz sunulan kapasiteyi derinleşen iş birliğimiz ile 24 bin tona çıkardık. Türkiye’nin ürünlerini, Türk üreticisinin emeklerini, Türk Hava Yolları’nın, bir benzeri olmayan eşsiz yolcu ve kargo ağının sunduğu büyük avantajı kullanarak, dünyaya taşıma bilinciyle çıktığımız bu yolda kampanya neticesinde bu yılki hedefimiz 6 milyar dolar tutarında ihracat gerçekleştirmek. Geçtiğimiz yılda bu iş birliği ile elde edilen 1.2 milyar dolar tutarındaki ihracat rakamının 5 misline ulaşmak için bizler de ihracatçılarımız da azimli ve kararlıyız.

 

 

Turkish Cargo olarak, ihracatçımızın imkân ve kabiliyetlerini artırmaya, güvenilir bir lojistik ortağı olmaya ve küresel ticari faaliyetlerinde kolaylaştırıcı rol oynamaya bugün olduğu gibi gelecekte de devam edeceğiz” dedi.

 

 

İsmail Gülle; İhracat takım işi

 

 

Türk Hava Yolları‘nın 16-22 Ağustos tarihleri arasında günlük 1333 sefer sayısı ile Avrupa’da en çok uçan network taşıyıcısı olduğunu dile getiren Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle; “Pandemi döneminde sektörün küresel devlerinin batması tartışılırken Türk Hava Yolları tüm olumsuz durumlara rağmen yeni seferler açarak yoluna devam etti. Sınırların kapandığı, karayollarından ulaşımın neredeyse imkansız hale geldiği anlarda Turkish Cargo, hava lojistiğindeki sağlam altyapısıyla, Türk ürünlerini sayısız destinasyona güvenli ve hızlı bir şekilde teslim ederek ihracat ailesinin yanında oldu. Öyle ki, pandeminin etkisinin en yoğun hissedildiği 2020 Mayıs ayında, hava yolu ile ihracatın payı yüzde 10’u aştı. İhracat bir takım işi. İhracatçının aldığı her sipariş, finansmanıyla, üretimiyle, pazarlamasıyla, lojistiğiyle organizasyon gerektiren ciddi bir süreç. Bu vesileyle, ihracata katkılarından ötürü bayrak taşıyıcı havayolu markamızı Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı Bey’in nezdinde tebrik ediyorum. İnşallah bu yeni protokolle de hava yoluyla ihracatın payını çok daha yukarılara taşıyacağız” dedi.

 

 

4 ayda toplam 1.2 milyar dolara yakın yüksek katma değerli ürün ihracatı

 

 

Türk Hava Yolları ve TİM, geçtiğimiz yıl küresel ticarette Türk ihracatçısına büyük avantaj sağlayan bir iş birliğine imza atmıştı.

 

 

Turkish Cargo ek kapasite ve ihracatçıların yoğun olarak kullandığı 28 destinasyon için %10 ile %30 arasında indirim uyguluyordu.

 

 

Türkiye’nin ihracat seferberliğine büyük katkıda bulunan iş birliği sayesinde 4 ayda toplam 1.2 milyar dolara yakın yüksek katma değerli ürün ihracatı gerçekleştirilirken, söz konusu anlaşmanın kapsamı da genişletildi.

 

 

35 ülkede 46 destinasyon

 

 

Türk Hava Yolları ve TİM arasında imzalanan yeni protokolle; genel kargo, yumurta, yaş meyve ve sebze ile balık kapsamındaki Türk ihraç ürünlerinin yurt dışındaki 35 ülkedeki 46 destinasyonda hava kargo ile taşınmasında %10 ile %35 aralığında indirim uygulanacak.

 

 

Kampanya ile 6.050 tonluk ek bir kapasite ayrılırken, ürün gamları da genişletildi. Ürün muhteviyatlarıyla birlikte ürün gamları sadece ton özelinde değil ton altında da sağlandığı kampanya 31 Aralık 2021 tarihine kadar devam edecek.

 

 

Yeni protokolle ilgili Ankara Ticaret Bakanlığı’nda yapılan “Hava Kargo İş Birliği İmza Töreni”; Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı ve TİM Başkanı İsmail Gülle’nin katılımıyla gerçekleşti.

 

 

İndirimli taşınacak 46 destinasyon

 

 

THY-TİM iş birliğiyle beraber Turkish Cargo; Cezayir, Amman, Amsterdam, Stockholm, Bahreyn, Belgrad, Berlin, Beyrut, Bağdat, Bangkok, Bangalore, Mumbai, Brüksel, Basel, Kahire, Guangzhou, Paris, Dakka, Delhi, Dusseldorf, Dubai, Hamburg, Hanoi, Hong Kong, Houston, Seul, İslamabad, Kabil, Kiev, Karaçi, Kuala Lumpur

 

 

Kuveyt, Lahor, Londra, Linz, Chennai, Miami, Münih, Milano, Oslo, Ho Chi Minh City, Tel Aviv, Tunus, Vilnius, Varşova ve Zürih hatlarına, Türk ihraç ürünlerinin hava kargo ile taşınmasında indirim uygulayacak.

 

 

Hava Kargo İle Taşınan Ürünler Daha Fazla Değer Kazanıyor

 

 

Ürün taşımacılığı ve ulaştırma hizmetleri kapsamında diğer taşıma modlarına kıyasla hava kargo taşımacılığını farklı ve değerli kılan unsurlar; hızlı ve güvenli taşıma standartlarıdır.

 

 

Türkiye’nin emeğinin tüm dünyaya taşınması noktasında hava kargo ile yapılan taşımaların ortalama değeri, diğer taşıma (kara, deniz ve demir) metotlarına oranla 50 kat daha değerli konumda yer alıyor.

 

 

Global anlamda önemi giderek daha kritik bir konuma gelen hava kargo taşımacılığı, dünya ticaretinin hacimsel anlamda sadece yüzde 1’ini, değer olarak ise en az yüzde 35’ini oluşturan çok önemli bir taşıma yöntemi olarak öne çıkıyor.

 

 

Global hava kargo sektörü içinde ağırlığını hissettiren e-ticaret talepleriyle birlikte, ürünlerin kapıdan kapıya hızlı teslimatı yeni ve sürekli iş olanakları için önemli pencereler açıyor.

 

 

Hava kargo taşımacılığı, ülkelerin ihracatının en önemli paydaşlarından biri olma yolunda konumunu güçlendiriyor.

 

 

Kaynak: Airturkhaber

Bu habere ilk yorum yapan siz olun!

Facebook Yorumlar

Yazarlar

Taner AKSOY

Ülkemizde Üniversite Mezunlarının İstidahımı ve Sektörümüzde* Durum

E-Dergi Son Sayımız