Sektörel Etkinlikler

Birçoğumuz şüphesiz mesai saatlerimizi operasyonel işlemlerin takibi, müşteri ziyaretleri, raporlama gibi gündelik işlerin yanı sıra, zamanında gelmeyen ve kaybolan yüklemeler ya da toplantılar ile geçirmekteyiz.

İşimiz ile ilgili yeni bir servis, maliyet ve zaman avantajı yarattığımızda bir adım önde olduğumuz düşüncesi güzeldir. Ana taşıyıcıların her gün farklı bir uçuş noktası ile karşınıza gelmesi, değişen coğrafi koşullar bizlerin anlık çözüm bulma konusunda zorlanmasına sebep olabilir. bu noktada lojistiğin tüm bileşenleri ile ele alınması, analitik düşünce ile kısa sürede doğru ve optimum nokta atışının sağlanmasını gerektiğini bilmekteyiz.

Sektörümüzde daha önce farklı bir ülkede uygulanmış bir örnek, yaşanmış ekstra maliyetler ya da gözlemlenmiş maksimum karlılıklar, bizler için ciddi yol gösterici unsurlar olabilir.

Bu anlamda sektörün organize ettiği ulusal –uluslararası konferans ve eğitimlere katılımın sağlanması kaçınılmaz olmalıdır.

Üniversiteler,ulusal ve uluslararası ya da sektörel kuruluşların öncülüğünde düzenlenen etkinlikler, sektörün içindeki herkes için ciddi fırsatlardır.

Geçtiğimiz günlerde katıldığım "2. Uluslararası Tedarik Zinciri Zirvesi, İstanbul” bunlardan biriydi. Loder ve sektörde olan şirketlerin sponsorluğunda gerçekleştirilen zirvede, şahsım adına ciddi deneyimler edindiğimi söyleyebilirim.

Örneğin tüm dünyada tanınan, eğlence,oyun ve çocuk oyunları alanında faaliyet gösteren dev Fransız şirketin, tedarik zincirine bu denli yatırım yaptığını ve tedarik zinciri üzerine ar-ge departmanlarının olduğunu inanın tahmin edemezdim.

Bahsi geçen firmanın ürünlerinin aynı tarihlerde dünyanın tüm noktalarında satışa sunulduğunu, oyunların, çocuk kıyafetlerinin, aksesuar gibi malzemelerinin, ayrı ayrı dağıtım  ve takibinin tek bir sistemden kontrol edildiğini, satış ve stok rakamlarının her bir ürün için takip edildiğini ilk ağızdan orada duymak gerçekten güzeldi.

Marka bilinirliğinin ve marka değerinin temel yapıtaşları olarak, tüm satış noktalarında kullanılan ürün, ambalaj ve hediye paketlerinin uniform olmasını düşünürsek, bütün bu kaynakların belirlenen tarihlerde doğru yerde olması sadece ciddi bir tedarik zinciri ile sağlanabileceği şüphesizdir.

Bir diğer dikkatimi çeken nokta ise, ülkemizde çok ünlü olan bir sakız üretim markası üzerine; sakız şüphesiz hepimizin bildiği küçük ve düşük satış rakamı ile müşterilere ulaşan bir ürün.Ancak bu ürünün hammaddeler olarak tedarik edilmesi ve belirli dereceler ile muhafaza edilmesi ve işleme alınarak sakız haline dönüştürülmesi süreci ve bu sürece ilave olarak, milyonlarca ürünün depolarda maksimum verimlilik ile minimum eleman ile sağlandığı nokta.

İşte bu noktada depo çözümleri teknolojileri konusunda uzman bir kadronun, yurt dışında global üretici firmalara verdiği hizmetin aynısını ülkemizde de  sakız üretimi yapan firmamızda verdiğini yetkililerden dinlemek gerçekten güzeldi.

Sektörün içerisinde olan, ancak spesifik iş kollarının birebir ilgi alanımızda olmadığı bizler için, bu gibi etkinliklerin gerçekleştirilmesi son derece yararlı ve ufkumuzu genişletici olacağı kanısındayım. Bu tarz etkinliklerin artarak devam etmesi dileğimle.

 

 


02.10.2014 Perşembe
Anahtar Kelimeler
Yazarlar

Taner AKSOY

Ülkemizde Üniversite Mezunlarının İstidahımı ve Sektörümüzde* Durum

E-Dergi Son Sayımız