Uluslararası Nakliye Sigortası

Uluslararası taşımacılık yapan nakliye firmaları ve müşterileri açısından olası hasar, kayıp ve mutlaka belirtilen transit sürede teslimat yapılamaması durumlarının gerçekleşmesi halinde ilgili maddi kayıpların ne ölçüde karşılanabilirliği tartışılmaktadır.

 

Ülkemizde yüksek hacimde uluslararası ticaret yapan firmalar ve bu tarz problemler sonucunda maddi kayıp ile tecrübe yaşamamış firmalar haricinde, sigorta konusunu ele alan firma sayısının çok az olduğu göze çarpmaktadır.

 

Uluslararası taşımada, taşıma modu farketmeksizin ilgili problemler ile karşılaşılması olağan bir durumdur, bu durumu olağanüstü kılan ise gerekli tedbirlerin alınamaması durumudur.

 

Uluslararası havayolu taşımacılığında; IATA kontrolünde ana taşıyıcıyı koruyan maddeler yer almaktadır, bu maddeler neticesinde zarara uğrayan tarafa mal bedeli yerine kg başı belirlenen ücretin ödenmesi ve ücretin maddi değeri yüksek olan malzemelerde zararı ciddi ölçüde karşılamadığı görülmektedir. Ana taşıyıcıların her birinin farklı hasar tespit kontrolleti ve süreçleri göz önünde bulundurulduğunda mutlu bir tablo görmemiz çok zor olacaktır.

 

Uluslararası ticaret yapan firmaların taşıma işlemini gerçekleştirdikleri nakliye firmaları ile ortak hareket ederek uluslararası nakliye sigortası yaptırmaları konu hasar ve kayıpları kısa sürede ve ciddi anlamda olumlu yönde çözebileceğini görebilmekteyiz.

 

Hayatın her anlamında riskin ortadan kaldırılması noktasında başvurduğumuz sigorta kavramını uluslararası nakliyede de mutlaka hayata geçirmemiz yararımıza olabilecektir.

 

Herkese mutlu, sağlıklı yıllar dilerim.

 

 


14.12.2014 Pazar
Anahtar Kelimeler
Yazarlar

Taner AKSOY

Ülkemizde Üniversite Mezunlarının İstidahımı ve Sektörümüzde* Durum

E-Dergi Son Sayımız