Havacılık Sektöründe Zamanla Yarış

Geçtiğimiz günlerde Nurnberg havalimanında yakaladığım bir kareden yola çıkarak uzun süredir aktarmak istediğim bir konuyu bu ay sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

Havacılık sektörü kesinlikle hatayı kabul etmeyen, yüksek kontrol ve güvenlik, büyük maliyet ve ciddi zamanlama ile ayakta duran bir sektördür. Bunun çarpıcı örneği her defasında bir uçak aprona park edip kaptan pilottan onay alındıktan sonra yer hizmetleri ekibin, ilgili emniyet ve güvenlik tedbirleri alarak yolcuların sevk edilmesi, uçak altına getirilen araçlar ile yolcu bagajlarının indirilmesi varsa değerli kargo, ilaç vb ürünlerin özel ekip ve ekipmanlar ile boşaltılması, onay doğrultusunda yakıt ikmalinin sağlanması, normal kargoların boşaltılması. İlgili transit yolcu ya da kargoların bir an önce yönlendirilmesi kısa sürede gözlemleyebileceğimiz belli başlı konular olarak göze çarpmaktadır.

 

Uçak tam anlamıyla boşaltıldıktan sonra, tekrar yemek, yakıt, temizlik ve yeni uçuş için bagaj, kargo yüklemesi yapılması tekrar ilgili yolcuların uçağa alınması ve yeni bir uçuşa hazırlanması işlemlerinin yürütülmesidir.

 

Maliyetlerin ve kontrollerin bu nedenli yüksek olduğu sektörde zaman kavramını ön plana çıkaran tüm birimlere ciddi görevler düştüğünü bilmekteyiz.16.02.2015 Pazartesi
Anahtar Kelimeler
Yazarlar

Taner AKSOY

Ülkemizde Üniversite Mezunlarının İstidahımı ve Sektörümüzde* Durum

E-Dergi Son Sayımız